Archiv

sobota 12. listopadu 2011

jak jsem zvítězila nad Tetou

bacha - děsně dlouhej článek


Jak už jsem se zmínila v jednom z minulých článků, nedávno jsem si chtěla nechat vyvolat fotky ze starého foťáku. Měla jsem nafocené celkem tři filmy - dva barevné a jeden černobílý. Jistá česká drogerie s trapným názvem označujícím rodinného příslušníka ženského pohlaví inzerovala ve svém pestrobarevném letáku slevu na "fotografie z dovolené" - a to právě ty z filmu. 0,99 Kč za jednu fotku. Dost dobrá cena, řekla jsem si. Když k tomu připočtu stovku za vyvolání filmu a dvacku za cédéčko, zaplatím za jednu sadu fotek nějakých 150 korun, což je vcelku bezkonkurenční cena. Nebylo o čem přemýšlet, filmy jsem do drogerie zanesla a pak už jsem si jen užívala těšení na výsledek. (Vy, kdo od začátku článku čekáte na zádrhel, přichází vaše chvíle.) Místo očekáváných tří mi k mému překvapení byly slečnou drogistkou přineseny jen balíčky dva a bylo mi řečeno, že s třetím filmem je prý nějaký problém, a prý bude snad i nějaký dražší. Aha, zajímavé... No nic, přijdu se za pár dní zeptat. Jak jsem řekla, tak jsem také udělala. Přijít jsem ale musela hned čtyřikrát. Až po dvou týdnech mě prodavačky konečně vítaly s nadšením, že můj černobílý balíček dorazil. Byla jsem připravená, že bude o nějakou tu dvacku dražší. Ale černá částka, která na mě z bílé etikety vejrala, mi vyrazila dech. 

519 korun?!?! Za co??? To je snad vtip. 
No, my tomu taky nerozumíme... Kuňkaly nevinné prodavačky vǒnavek a toaleťáku. 
To vidim.
Prý jsou ty černobílý fotky dražší. 
Evidentně. Ale v reklamě nebylo napsáno, že sleva platí jen na barevný filmy! ... Nemáte k tomu prosimvás nějaký účet?
 - přinesly účet - jedna fotka z černobílého filmu: 8,50 + 99 vyvolání + 20 cédéčko ... Na pomoc jsem si vzala kalkulačku a počítala. Nevycházelo to.
A co ta zbývající stovka? 
To je za nějaký negativy. V ceníku to ale nikde neuvádí, takže té položce nerozumíme ani my.
Tak si to tady nechte, já si jim postěžuju, protože tohle fakt platit nehodlám. Přijdu vám říct, jak jsem dopadla. 


Byla jsem dost rozčilená. Lákaj lidi na levný fotky, a přitom nikde nebyla žádná pidi hvězdička naznačující, že bude pod reklamou vysvětleno, že může být sleva uplatněna pouze a jen za těch a těch nereálných podmínek. O tom, že se výhodná cena vztahuje pouze na barevné filmy, nikde ani zmínka. To je jednoduše řečeno zrada.
Navíc po prostudování celých webových stránek toho fotolabu jsem zjistila, že na nich neuvádí vůbec žádné ceníky pro fotografie z filmu. Jak má tedy člověk vědět, kolik bude platit? 
A jak je možné, že účtují další stovku za něco, o čem nemají páru ani v provozovně, kde fotky vydávají?
Zrada za zradou.


Po čtvrthodinovém telefonátu, v jehož závěru mi bylo sděleno, že jim to musím poslat mailem (?!???! grrr!!), jsem jim to vylíčila písemně a požadovala cenu zakázky změnit podle inzerované akční ceny. Jsem si jistá, že jim to znělo směšně, ale nehodlala jsem zaplatit částku, kterou po mě chtěli, a neměla jsem na vybranou - musela jsem bojovat za svoje (většinou opět rozmazané) fotky. Připadala jsem si samozřejmě dost bezmocně, protože jsem ani neměla čím vyhrožovat. Koukejte mi to přecenit nebo...budu naštvaná? Nebo vás poženu k soudu? Haha, no jasně...

Odepsali, že jim mám zakázku poslat na reklamaci, aby mohli zkontrolovat, jestli neudělali nějakou chybu v laboratoři. Fajn, šla jsem tedy znovu navštívit prodavačky v drogerii, ať pošlou ty moje fotky zpět. Párkrát jsem se za nimi pak stavila, už skoro jak za starými známými, jestli není něco nového, jestli moje fotky neposlali s novou cenou, apod. Ticho po pěšině. 


Až jednoho krásného pátečního dne... jsem měla ve schránce výzvu k vyzvednutí poštovní zásilky. Odesilatel: Zákaznický servis drahého fotolabu. Kdybych bývala měla podpatky, byla bych se bývala na jednom z nich otočila - hned jsem upalovala na poštu. U okénka fronta jak hrom, napětí stoupalo. Dostanu od paní za přepážkou obyčejný dopis s vyjádřením k reklamaci nebo svoje vyvolané fotky a omluvu? Tak dělejte lidi, nejste tu sami a já čekám na něco moc důležitýho! 

A pak to přišlo. Slečna za přepážkou mi pod sklem podstrčila VELKOU obálku. Větší než na dopis a těžší než jen s dopisem. Fotky byly konečně doopravdy moje. Měla jsem problém se udržet a přede vším obecenstvem nezakřičet "VYHRÁLA JSEM!!". Hned na ulici jsem obálku roztrhla a zbrkle jsem četla přiložený dopis od jakési pracovnice zákaznického servisu. Nepochopila jsem ho. Bylo mi to jedno, užívala jsem si, že si můžu konečně poprvé prohlídnout fotky, na které jsem se tak dlouho těšila. 


Až později jsem si znovu několikrát přečetla ten dopis. (Přepsáno naprosto přesně - včetně pravopisných chyb.)

Vážená paní K., 

je mi líto, že vznikl problém s Vaší zakázkou. Musím bohužel konstatovat, že zakázka je vyhotovená zcela dle Vašeho přání (co to je za větu?!) a zadání na zakázkovém sáčku a i cena odpovídá typu zakázky. Nejběžnějším typem fotozakázek je skutečně vyvolání barevného filmu s fotografiemi nejmenšího formátu, tedy 9x13, kde je cena fotografie skutečně nejnižší. (Nechápu, jak to souvisí s mojí reklamací...) Pobočky Drogerií Teta jsou všechny vybaveny materiály, tj. správnými ceníky, kde se dovíte přesnou cenu zakázky, případně dalších doplňkových služeb. (To není pravda - ceníky mají, na požádání vám je možná ukážou, ale nenajdete tam nic o tý záhadný stovce za negativy.)

:) a teď se podržte: 
Omlouváme se, ale bohužel nemůže vyhovět Vaší reklamaci.

Děkujeme za pochopení. 

Michaela Majerová
Zákazniký servis, Praha

Nemůžou vyhovět mojí reklamaci? Ale fotky mi poslali zadarmo... Došlo mi, že kromě toho, že se vůbec nevyjadřují k předmětu mojí reklamace, si taky špatně přečetli moji stížnost a zřejmě se domnívají, že jsem ty fotky zaplatila. Chacha. Pocit vítězství ještě o něco víc zesládnul. Jen mě nakonec docela mrzí, že nešlo o něco daleko dražšího:)))

A fakt se omlouvám - situace, který mi stojej za sepsání, se většinou nedaj vměstnat do dvou odstavců:) 

11 komentářů:

Misha řekl(a)...

Jsem na Tebe hrdá, Miri!!!
Raduji se s tebou a na Tetu z vysoka... kašlu : )
Nandala jsi jim to a fotky máš krásný! Doufám, že se nějaká objeví v zítřejším ´See you soon´?!
líbám Tě na líčko :) a krásnou neděli.

miriam řekl(a)...

ó děkuji:)
ale jak by se tyhle fotky mohly objevit v postcards, kdyz tam davame fotky z predchoziho tydne? :)

Misha řekl(a)...

Já vim, ale u fotek focených na film by se to mohlo tolerovat, ne?

santé řekl(a)...

Krása! Gratuluju! Na to nemám, se s někým dohadovat... Příště si na Tebe vzpomenu!

miriam řekl(a)...

No nerikej mi, ze bys jim za par fotek dala petikilo?? Taky bys najednou z toho vzteku byla odvazna:)

MIAU řekl(a)...

No to čumim!:-) A smekám!
... Jen aby si to tady nějaká TETA nepřečetla a nešla žalovat!!!:-)

Misha řekl(a)...

MIAU: chachááááá :DDDD

miriam řekl(a)...

MIAU: :)))) budu doufat že ne:) i když mám pořád takovej blbej vnitřní pocit, že každou chvíli zabuší na dveře exekutor, že jsem nezaplatila fotky v hodnotě 519,- :-D

MIAU řekl(a)...

Zatloukat, zatloukat, zatloukat!!! :D
Na dokladu o zaplacení si pochutnal pes -a hotovo:-)

santé řekl(a)...

No Miri, obávám se, že bych fotky oplakala, 5 stovek bych za ně fakt nedala... Ale ne, jestli někdy takový okamžik přijde ( a já doufám, že nepřijde), tak si na Tebe vzpomenu!

Maru řekl(a)...

Miri, já zírám, že ty máš takovou smůlu na tyhle obchodní záležitosti. Na druhou stranu neznám nikoho, kdo by tak často dostával dopisy od obchodních zástupců různých společností.:) Jsi velký bojovník!:)